srebrne-szczypce-z-różą-Hildesheimer

Róża z Hildesheimer – w czym tkwi jej wyjątkowość i fenomen? / zarys historyczny

Piękno przedmiotów, zawarte jest w ich kształcie, historii, a także pasji twórcy. Kunszt i precyzja wykonania dzieła, stanowi o jego wyjątkowości. Dzieła sztuki, nade wszystko ceni się za ich odosobniony charakter, wiążącą się z tym unikatowość, a także cząstkę ekskluzywności, którą wraz z blaskiem antyku, odczuwa jego posiadacz.

Kontemplując o estetyce i niepowtarzalnej wartości przedmiotów antycznych, niezmiernie poszerzająca choryzonty, wydaje się możność zgłębienia ich genezy. Na zapoznanie się z przeszłością niedoścignionych egzemplarzy, ze względu na przejawiającą wyśmienitość i bezkonkurencyjność stylizacji, zasługują łyżeczki, wytworzone spod słynnych dłoni Bacha. Na czym polega ich osobliwość? Otóż, na rękojeści owych łyżeczek widnieje forma Róży z Hildesheimer.

Christoph Bach, bo o nim mowa, był kreatorem łyżeczek. Jako predysponujący pionier, rozpoczął działalność w 1920 r. w Ellmendingen. Miasto to, było położone niedaleko Phorzheim, tzw. kolebki w produkcji biżuterii. Zamiłowanie Bacha do wzoru Róży z Hildesheimer, zagwarantowało mu sukces, a tym samym pozwoliło na ewolucję, nikomu nieznanej pracowni w wyśmienicie prosperującą firmę rodzinną. Wydobywającą z siebie ogromny potencjał. To właśnie bratanek Bacha, wraz z żoną – Ilse Werner Heinkel, po śmierci tego nadzwyczajnego promotora, wzniósł przedsiębiorstwo na sam szczyt. Jego profil zmienił się i rozrósł na skalę międzynarodową. Swoista rewolucja , będąca jednoczesnym strzałem w przysłowiową dziesiątkę, niosła za sobą nazwisko Heinkel. Achim Heinkel w 1986 r., dołączając do kompanii miłośników prestiżowych wyrobów, odrestaurował firmę, tchnął w nią podmuch innowacyjności. Konsekwencją tego było to, iż zakład stał się liderem wśród wszystkich zakładów złotniczych. Cechował się mistrzowskimi umiejętnościami w kwestii złotnictwa oraz renowacji.

Róża z Hildesheimer odpowiadała symboliką ówczesnym standardom i konwencjom. Wzór ten miał swoją świetlność w czasie secesji (XIX/XX w.). Secesja zaś, jako kierunek w sztuce propagowała nowość i otwartość, zrywając tym samym z dotąd prezentowanym historyzmem. Styl ten epatował w bogatą, niebanalną ornamentykę. Płynną i giętką linię. Charakterystyczne były motywy zwierzęco-roślinne.

Nie można nie wspomnieć o samej właściwości Róży z Hildesheimer. Symbolizowała siłę, wytrwałość oraz pomyślność. Bowiem, jak głosi legenda, jej dziki krzew rośnie i roztacza swoje piękno, pozostając niewzruszonym wobec wszelkich znieszczeń niesionych przez wojnę. Za każdym razem powstaje ze zgliszczy, niezmiennie urzekająca. I trwa to nieprzerwanie od 1000 lat.

Z całą pewnością, przekonanie o symbolice Róży z Hildesheimer i wiążącej się z nią zbawiennej aurze, argumentuje chęć posiadania takowych sztućców. Bezapelacyjnie są one luksusowym i jakże fantastycznym przedmiotem.

Więcej pięknych srebrnych przedmiostów można znaleźć na:

https://galeriarr.pl/106-sztucce